خیال کلبه‌های خیالی در کودکی نمی‌ماند، حتی توی بزرگسالی هم یک روزی، یک جایی دوباره فکر می‌کنیم همه زار و زندگی را جمع کنیم، با یا بی‌خداحافظی، با دست آن‌ها که دوست‌شان داریم بگیریم، یا اصلا خود تنهای‌مان را بیندازیم توی کلبه‌ای که همیشه در خیال ساختیم و پرداخته‌ایم. کلبه‌ای که در آن همه چیز کامل است و هیچ تزاحمی در کار نیست، شادی‌ها با غم‌ها نیستند و سختی‌ها با آسانی و موفقیت‌ها با رنج.

خیال کلبه‌های خیالی در کودکی نمی‌ماند، حتی توی بزرگسالی هم یک روزی، یک جایی دوباره فکر می‌کنیم همه زار و زندگی را جمع کنیم، با یا بی‌خداحافظی، با دست آن‌ها که دوست‌شان داریم بگیریم، یا اصلا خود تنهای‌مان را بیندازیم توی کلبه‌ای که همیشه در خیال ساختیم و پرداخته‌ایم. کلبه‌ای که در آن همه چیز کامل است و هیچ تزاحمی در کار نیست، شادی‌ها با غم‌ها نیستند و سختی‌ها با آسانی و موفقیت‌ها با رنج. همه‌اش موفقیت است و شادی و آسانی در یک کلبه جنگلی، یک کلبه چوبی، یک کلبه درختی یا حتی یک کلبه شکلاتی.

در خیال‌مان پایان‌بندی داستان زندگی‌مان مثل فیلم‌های هالیوودی پایان خوش دارد و خودمان قهرمان داستانیم. از آنجا که حتی آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا، رویای آدم‌هایی مثل ما بوده، چرا کلبه این خیال نتواند به واقعیت تبدیل شود. بعد از خواندن این گزارش حالا شما کلبه‌هایی را می‌شناسید که انگار از داستان‌ها زده‌اند بیرون و آماده‌اند تا شما داستان‌تان را در آن‌ها تعریف کنید. کلبه‌هایی که برای اقامت در آن‌ها کافی است سراغ سایت مکانچی بروید و به صورت آنلاین رزروشان کنید تا خیال‌تان را زندگی کنید. در اولین دیدار با هر کدام از کلبه‌ها اگر فکر کردید قبلا اینجا بوده‌اید یاد این گزارش بیفتید، چون با خواندن آن یک بار در هر کدام از کلبه‌ها زندگی کرده‌اید.

کلبه‌های سنتی محبوب در تالش/ اقامت با خانواده

دل‌تان هم سفر می‌خواهد هم بودن با خانواده، اما جور کردن سفری که همه افراد خانواده با هم باشند توی این دوره و زمانه کار راحتی نیست. اما برای اینکه هر دو را یکجا داشته باشید می‌توانید «کلبه‌های سنتی محبوب در تالش» را انتخاب کنید. اقامتگاهی در روستای گدول که از آنجا که جاده منتهی به آن بن‌بست است حسابی دنج شده. اینکه چطور قرار است اقامتی میان خانواده را تجربه کنید به این مربوط می‌شود اینجا پنج کلبه با فاصله‌های چهار متری دارد که همه افراد فامیل یکجا زندگی می‌کنند و شما مهمان یکی از کلبه‌ها می‌شوید.

به قول اهالی این کلبه «غریبه بین‌ما نیست». شاید برای همین است که فقط خانواده‌ها می‌توانند این کلبه را برای اقامت رزرو کنند. هر کدام از افراد فامیل کاری به عهده دارند، چند نفری صبح‌ها نان می‌پزند، جوان‌تر‌ها دور و اطراف را نشان‌تان می‌دهند و می‌گردانندتان، بچه‌های فامیل دور و برتان می‌چرخند و خلاصه انگار که مهمان خانواده خودتان باشید. تا آنجا که اگر فصل مدرسه بچه‌ها نباشد می‌توانند خودشان برای‌تان آشپزی هم بکنند. هرچند روز‌های مدرسه بچه‌ها هم اگر هوس غذای خانگی داشته باشید می‌توانید از قبل اطلاع دهید تا برای‌تان تهیه کنند.

اگر هم خودتان دستی بر آتش دارید تجربه آشپزی در اینجا را از دست ندهید، نه فقط به خاطر اینکه کلبه اجاق گاز و یخچال و سینک ظرفشویی و ظروف آشپزی دارد، بلکه به خاطر مواد کاملا ارگانیکی که می‌توانید در اختیار داشته باشید، از گوشت و مرغ گرفته تا سبزی مواد اولیه‌ای است که اهالی روستا خودشان تولید می‌کنند، حالا خودشان نه، یکی دو روستا پایین‌تر یا بالاتر. اینجا آنقدر همه چیز بکر و طبیعی است که آب لوله‌کشی هم اب چشمه است. امکانات خواب کلبه سنتی است و رختخواب، اما سرویس بهداشتی فرنگی است و دوش هم دارد، البته اگر سرویس ایرانی هم برای مجموعه و مشترک تعبیه شده. همان‌طور که آدم از دیدار خانواده دل نمی‌کند، دل کندن از اینجا هم کار راحتی نیست، پس حداقل دو شب را در این اقامتگاه روزرو کنید که پشیمان می‌شوید.

برای مشاهده عکس ها، توضیحات بیشتر و و رزرو آنلاین کلبه‌های سنتی محبوب در تالش، اینجا را کلیک کنید.

کلبه‌های گلی ویشارده در لفور/ جاذبه: سبک زندگی

گردشگری تنها به دیدن آثار تاریخی و جاذبه‌های طبیعی خلاصه نمی‌شود، بعضی‌ها سفر می‌کنند تا سبک زندگی‌های جدیدی را تجربه کنند. اگر جزو این دسته آخر هستید «کلبه‌های گلی ویشارده در لفور» را یک جایی گوشه ذهن‌تان به خاطر بسپرید. کلبه‌های ۴۰ متری در روستایی کوچک که جمعیت واقعی روستایی دارد، مردمی که در این روستا زندگی می‌کنند و با کار کردن در باغ‌های پرتقال و شالیزار زندگی‌های‌شان را اداره می‌کنند. این کلبه‌ها همگی سرویس‌های بهداشتی ایرانی دارند و ۱۲ متر تراس که انگار ساخته شده برای بیداری در خنکای شبانه.

هرچند می‌توانید از رستورانی که به‌تان پیشنهاد می‌کنند غذا سفارش دهید، اما امکانات پخت و پز اینجا کامل است، تا خرید مواد غذایی هم تنها ۲ دقیقه فاصله دارید، حتی اگر هوس شیرینی کرده باشید. جاده دسترسی به کلبه‌ها آسفالت است و هر کلبه ظرفیت ۴ نفر را دارد. مجموعه دارای پارکینگ اختصاصی است که مسیر تا پارکینگ آسفالت است و بعد از پارک ماشین تا رسیدن به کلبه‌ها ۱۰ قدم فاصله است. امکان دسترسی خوب به نسل چهارم اینترنت تجربه متفاوتی از سبک زندگی روستایی به شما خواهد داد، در روستا و متصل به جان، انگار که جایی در میانه.

برای مشاهده عکس ها، توضیحات بیشتر و و رزرو آنلاین کلبه‌های گلی ویشارده در لفور، اینجا را کلیک کنید.

کلبه شیروانی ماسال/ زندگی بدون اینترنت

زندگی بدون تکنولوژی و مخصوصا اینترنت از ژانر‌های مورد علاقه سازندگان فیلم‌های علمی-تخیلی است، جایی که انگار دنیا تمام شده و آدم‌ها انگار نمی‌دانند که تا پیش از اینترنت چطوری زندگی می‌کرده‌اند. هرچند ما از سر اجبار هم زندگی بدون اینترنت را تجربه کرده‌ایم، اما اگر خواستید این بار با اختیار خودتان چن روزی فضا‌های مجازی را ببوسید و بگذارید سر طاقچه می‌توانید «کلبه شیروانی ماسال» را برای اقامت انتخاب کنید. پنج کلبه چوبی نزدیک به هم در محوطه‌ای سبز و بکر و دست نخورده انگار که تصویر روستا‌های سوییس یا چیزی شبیه جایی که داستان مجموعه تلویزیونی «هایدی» در آن می‌گذشت. بکر بودن زندگی در اولسبلنگاه با نبودن آب شهری، گاز لوله کشی و برق تشدید می‌شود، آنقدر که این کلبه‌ها یخچال ندارند.

سبک زندگی‌ای که اهالی سال‌هاست آن را حفظ کرده‌اند. سرویس ایرانی و دوش در کلبه‌ها مهیاست. کلبه‌ها با بخاری نفتی گرم می‌شوند، پتو هم هست، اما در فصل سرد به تجهیزات بیشتری نیاز دارید که همراه می‌برید. سیستم سرمایشی هم ندارند، اما درباره این یکی به تجهیزات نیاز ندارید، این منطقه همیشه سال خنک است. آب این منطقه از چشمه است و برای روشنایی از موتور برق استفاده می‌کنند و تا بعد از نیمه شب چراغ‌ها روشن است، اما بعد از خاموشی می‌توانید از آسمان پاک و پر ستاره ماسال لذت ببرید. دیدن طلوع خورشید را در این ارتفاع از دست ندهید.

برای مشاهده عکس ها، توضیحات بیشتر و و رزرو آنلاین کلبه شیروانی ماسال، اینجا را کلیک کنید.

اقامتگاه ریژنه/ گوراب زرمیخ و مه

به جای اینه توی چهاردیواری خانه از خواب بیدار شوید، چشم‌تان را که باز می‌کنید می‌بینید مه تا زمین رسیده و انعکاسش توی آب برکه پیداست، صدای رود و پرنده و گاو‌های همسایه یکی در میان به گوش می‌رسد. دست و روی‌تان را توی رودخانه‌ای می‌شویید که تا همین چند دقیقه پیش مرغ‌های ماهیخوار ازش ماهی می‌گرفتند. می‌نشینید پای سفره‌ای که شیر و ماست و پنیرش محصول گاو‌های همسایه‌ست، نان را صبح زود توی تنور برای‌تان پخته‌اند و زحمت نیمرو را هم همان مرغ‌هایی کشیده‌اند که دور و برتان می‌پلکند. این تصویر نه خواب است و نه خیال، اگر چند روزی را در کلبه چوبی ریژنه یا همسایه‌اش وینه بگذرانید. اقامتگاهی در روستای مرکیه در منطقه گوراب زرمیخ در ۷ کیلومتری صومعه‌سرا. روستایی که مردمش با کشت برنج روزگار می‌گذرانند و به آرامی طبیعتی‌اند که در اقامت‌تان تجربه می‌کنید. کلبه ویژنه دو اتاق خواب دارد با ظرفیت میانگین ۸ نفر.

البته سر جمع سه تا تخت یک نفره بزرگ دارد، اما از سرویس بهداشتی چیزی کم ندارد، هم سرویس ایرانی دارد و هم فرنگی و هم حمام مجزا. سیستم گرمایشی کلبه چوبی ریژنه هم همه سال به راه است. هر کلبه جنگلی علاوه بر تلویزیون و مبلمان و یخچال و فریزر، گاز و مختصری لوازم آشپزخانه دارد که بتوانید برای خودتان آشپزی کنید، اما اگر روز‌های اقامت و سفر را به خودتان استراحت داده‌اید نگران خورد و خوراک‌تان نباشد. باز هم غذا‌های محلی با مواد تازه با شما فاصله‌ای ندارد. مرغ ترش، سبزی‌پلو و ماهی، دلمه، میرزاقاسمی فقط بخشی از منوی کلبه جنگلی ریژنه است که می‌توانید برای ناهار و شام انتخاب کنید.