در این مطلب ما کوله‌بارمان را به قصد ماجراجویی در بسته‌ایم و برای آمدن سال نو روزشماری می‌کنیم. اگر شما هم مثل ما در بهار راهی جنوب هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما این مطلب را بخوانید تا از گوشه‌وکنار این منطقه از ایران بیشتر بدانید.

 رونق سفر‌های داخلی از جذابیت‌های فصل بهار و تعطیلات سال نو است. جا‌های دیدنی ایران در بهار فراوان است و به هر جهت جغرافیایی که سفر کنید، از حال‌وهوای بهاری آن منطقه لذت خواهید برد.

در این مطلب ما کوله‌بارمان را به قصد ماجراجویی در بسته‌ایم و برای آمدن سال نو روزشماری می‌کنیم. اگر شما هم مثل ما در بهار راهی جنوب هستید، پیشنهاد می‌کنیم حتما این مطلب را بخوانید تا از گوشه‌وکنار این منطقه از ایران بیشتر بدانید. با برترین‌ها همسفر شوید تا در کنار هم از این ماجراجویی لذت ببریم.

امیدواریم که ویروس کرونا که ناخوانده وارد کشور عزیزمان شده تا رسیدن نوروز از کشورمان برود تا با خیال راحت سفرهای نوروزی را شروع کنیم.

، مارکوپولو در مسیر خلیج فارس

در این مطلب به کدام مناطق ایران خواهیم رفت؟

دزفول| شوشتر| شوش| اهواز| آبادان| بندر گناوه| بندر بوشهر| بندرعباس| چابهار| جزیره‌های توریستی خلیج فارس

۱. دزفول، از

دزفول از شهر‌های تاریخی و از است و مقصد جذابی برای شیفتگان تاریخ تمدن ایران است.

مهم‌ترین ویژگی دزفول در صنعت گردشگری، ارزش تاریخی سازه‌های مختلف این شهر در کنار جاذبه‌ها طبیعی آن است. دزفول شهر آجری ایران با قدمتی ۵ هزار ساله است و بافت قدیمی آن را سازه‌های باستانی مختلفی همچون ساباط (گذرگاه‌های سرپوشیده)، حمام، پل و… که همگی از آجر ساخته شده‌اند، پر کرده‌اند.

در ادامه شما را با جا‌های دیدنی دزفول، موزه آجری ایران، آشنا خواهیم کرد.

آسیاب‌های آبی دزفول

، مارکوپولو در مسیر خلیج فارس

یکی از تماشایی‌ترین سازه‌های تاریخی دزفول، از جمله سازه‌های آبی این شهر به روی رودخانه دز است. این سازه‌ها که نشان از تمدن شهرنشینی باستانی در ایران هستند، زمان ساسانی روی رودخانه دز ساخته شده‌اند و امروزه بازمانده‌های این بنای تاریخی بیشتر یادگار بازسازی‌های دوران صفوی و قاجار هستند. در جنوب تفرجگاه ساحل علی‌کله، در کنار پل قدیمی دزفول و زیر پل جدید شهر می‌توانید قسمت‌های باقی مانده از سازه آبی دزفول را در فصل بهار و هوای معتدل این شهر ببینید.

آدرس: رودخانه دز، خیابان ساحلی

پل قدیمی دزفول

، مارکوپولو در مسیر خلیج فارس

بنای پل قدیمی دزفول، هم‌دوره با سازه‌های آبی این شهر است و در زمان شاپور اول ساسانی ساخته و در دوره‌های صفوی و پهلوی بازسازی شده است. پل قدیمی روی رودخانه دز بنا شده و شرق و غرب شهر را به هم متصل می‌کند و در زمان ساسانی راهی میان جندی شاپور و سرزمین بین النهرین بوده است. برای بقای پل رفت‌وآمد اتومبیل روی آن ممنوع شده است و می‌توانید پیاده‌روی آرامش‌بخشی را روی یکی از قدیمی‌ترین پل‌های جهان تجربه کنید.

آدرس: رودخانه دز، خیابان ساحلی

حمام کرناسیان

موزه مردم‌شناسی مهد تاریخ در هر شهر است و این‌بار در دزفول این موزه در بنای قدیمی حمام کرناسیان است و می‌توانید از چگونگی زندگی گذشتگان و مشاغل قدیمی اطلاعات خوبی به‌دست آورید. حمام کرناسیان با نمای آجری و سقف‌های قوس‌دار از دوران زندیه در دزفول به‌جامانده است و می‌توانید در بافت تاریخی شهر به سراغ آن بروید.

آدرس: خیابان ساحلی (حاشیه رود دز)، محله کرناسیان

مسجد جامع

قدیمی‌ترین مسجد دزفول به سبک معماری زمان ساسانی ساخته و در دوران حکومت صفوی و قاجاری بازسازی شده است. در این مسجد با صحن بزرگ، شبستان، ستون‌ها، سقف‌های گنبدی زیبا و… روبه‌رو خواهید شد و از این تماشای معماری سنتی و اسلامی و تبلور هنر کاشی‌کاری لذت خواهید برد.

آدرس: میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی شمالی، کوچه مسجد جامع

خانه تاریخی سوزنگر

خانه تاریخی سوزنگر یکی دیگر از سازه‌های تاریخی در شهر آجری دزفول است که از زمان قاجار تا امروز باقی‌مانده است. خلاقیت هنر معماری و استفاده از آجر در ساخت بنا را می‌توانید در خانه تاریخی سوزنگر تماشا کنید. در‌های چوبی به کمک زیبایی این عمارت دو طبقه آمده‌اند و نمای آجری آن را تماشایی‌تر کرده‌اند.

آدرس: میدان امام خمینی، خیابان طالقانی، کوچه شهدا

خانه تاریخی تیزنو

، مارکوپولو در مسیر خلیج فارس

خانه تاریخی تیزنو یکی دیگر از است که برای بازید از آن باید به بافت قدیمی دزفول بروید. به رسم بافت قدیمی دزفول، آجر از مصالح اصلی این خانه است که در زمان صفوی ساخته و در دوران قاجار بازسازی شده است. ایوان‌های اصلی و فرعی، شبستان، اتاق‌ها و… از بخش‌های این خانه قدیمی است که در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

آدرس: محله قلعه، ضلع شرقی میدان اصلی، خیابان ساحلی

قنات قمش چوقابافان

علاوه بر بافت آجری، قدمت حفر قنات نیز از دیگر ویژگی‌های دزفول است. قنات قمش چوقابافان از جا‌های دیدنی دزفول است که در کنار رود دز واقع شده است و امروزه با نور‌های رنگی زیبایی مسیر طول و دراز آن را دیدنی کرده‌اند. قمش نوعی قنات است که از آب رود دز تغذیه می‌شده است و برعکس سایر قنات‌ها به‌وسیله ذخایر آب‌های زیرزمینی، آب مصرفی مردم را تامین نمی‌کرده است.

آدرس: خیابان طالقانی، پشت بقعه سید محمود، جنب مسجد شیدانه امام رضا (ع)

شهر باستانی گندی شاپور

مابین دزفول و شوشتر، در روستای شاه آباد، بقایایی از سازه‌های باستانی یافت شده است که به عقیده بعضی از باستان‌شناسان، بازمانده‌های شهر «گندی شاپور» یا «جندی شاپور» است. این شهر در دوران ساسانی و در زمان حکومت «شاپور یکم» بنا شده و اولین شهر متمدن باستانی است که دانشگاه در آن احداث شده است. گفته می‌شود که ایرانیان در کنار دانشگاه پزشکی، بیمارستانی نیز تاسیس کرده و با کمک پزشکان ایرانی، هندی و یونانی، شهر گندی شاپور را به مهد علم پزشکی و شهر سلامتی تبدیل کرده‌اند.

آدرس: جاده دزفول به شوشتر، مسیر منتهی به روستای شاه آباد

آرامگاه یعقوب لیث صفاری

، مارکوپولو در مسیر خلیج فارس

در روستای شاه آباد دزفول، مقبره‌ای با گنبد مخروطی و دندانه‌ای خواهید دید که آرامگاه یعقوب لیث صفاری، از حامیان پاسداشت زبان فارسی است. یعقوب لیث صفاری موسس سلسله صفاریان بود. شکست خلیفه عباسی و احیای فرهنگ استفاده از زبان خالص فارسی از کار‌های مهم وی در تاریخ دزفول است.

آدرس: جاده دزفول به شوشتر، مسیر منتهی به روستای شاه آباد

تفرجگاه‌های رودخانه دز

رود دز یکی از جاذبه‌های طبیعی دزفول است که تفرجگاه‌هایی همچون علی‌کله، پارک ساحلی دولت و… در اطراف خود دارد. در سفر به دزفول، در حاشیه رود طویل دز، تفرجگاه‌های ساحلی با امکاناتی همچون رستوران، تجهیزات ورزش‌های دریایی و… پذیرای شما هستند.

آدرس: رودخانه دز، تفرجگاه‌های ساحلی

روستای پامنار

روستای پامنار یکی از است که در دامنه‌های زاگرس، با فاصله‌ای نزدیک به ۴۵ کیلومتر از مرکز دزفول واقع شده است. رود‌های دز و کرخه این روستا را سرسبز کرده‌اند و به همین دلیل این روستای کوهستانی یکی از مناطق خوش‌آب‌وهوای اطراف دزفول محسوب می‌شود. غروب روستای پامنار و شب‌های ستاره‌بارانش در بین گردشگران بسیار محبوب است. بنای «قلعه شاداب» و یک گورستان باستانی از جاذبه‌های تاریخی این روستا هستند. بعد از گشت در روستای پامنار، تماشای دریاچه شهیون یا همان دریاچه سد دز را در حوالی آن از دست ندهید.

آدرس: جاده شهیون بعد از روستای بیشه بزان، روستای اسالم، مسیر منتهی به روستا (مسیر سمت چپ)

دریاچه شهیون

، مارکوپولو در مسیر خلیج فارس

دریاچه شهیون یا همان دریاچه سد دز، از ارتفاعات الیگودرز و اراک پر آب می‌شود و در همسایگی شمال غربی روستای پامنار واقع شده است. مساحت این دریاچه ۶ هزار هکتار است و چند جزیره کوچک و بزرگ در سطح آن دیده می‌شود. مساحت بزرگ‌ترین جزیره دریاچه در حدود ۶۰ هزار متر مربع است و درختان متنوعی این جزایر را سبز کرده‌اند. از جانداران ساکنان جزیره می‌توان به روباه، خرگوش، کبک و… اشاره کرد. همچنین قزل‌آلای رنگین‌کمانی از ماهی‌های دریاچه شهیون است.

آدرس: جاده شهیون بعد از روستای بیشه بزان، جاده منتهی به دریاچه

آبشار شوی

آبشار شوی با لقب آبشار نیاگارای ایران شناخته می‌شود. این آبشار از ارتفاعات رشته‎ کوه زاگرس سرچشمه می‌گیرد و درنهایت به دریاچه شهیون می‌رسد. همچنین آبشاری دیگر در نزدیکی این آبشار با نام سنگ مار یا همان شوی دوم، قبل از رسیدن به شوی پیش روی شما سبز می‌شود و برای جابه‌جایی میان این دو آبشار، به ۱۵ دقیقه زمان نیاز دارید.

آدرس: جاده منتهی به شهیون، جاده خاکی منتهی به آبشار، ۱۰۰ کیلومتری شمال غربی دزفول

صوفی احمد

اگر می‌خواهید طبیعت ناب دزفول را ببینید، باید به سمت شمال شهرستان، بخش شهیون حرکت کنید تا درون دره‌ای سرسبز و بسیار تماشایی، به روستای صوفی احمد برسید. در این روستای خوش‌آب‌وهوای کوهستانی، آرامگاه صوفی احمد واقع شده است و به همین دلیل نام این روستای کوهستانی با نام آرامگاه یکی شده است.

آدرس: جاده شهیون، مسیر فرعی منتهی به روستای حسن آقا، روستای دارک، دره‌ای در منطقه بوسونک

دره کول خرسان

، مارکوپولو در مسیر خلیج فارس

یکی از جاذبه‌های مرموز دزفول دره کول خرسان است که به «دره ارواح» نیز مشهور است. این منطقه کوهستانی از جنس رشته کوه زاگرس است و مختص طبیعت‌گرد‌های حرفه‌ای است و هرگز بدون راه‌بلد نباید سراغش بروید. برای رسیدن به کول خرسان باید آماده پیاده‌روی طول‌ودرازی باشید و علاوه بر لذت از مسیر بکر منتهی به این تنگه، احتیاط را برای پیشگیری از خطر‌های احتمالی همچون سقوط سنگ رعایت کنید.

ماجراجویی در تنگه کول خرسان که ارتفاع قسمتی از دیواره‌های آن به ۲۰۰ متر هم می‌رسد، بسیار مهیج است و طبیعت شما را به تماشای چشمه، رود و آبشار در این تنگه دعوت می‌کند و معمولا به‌واسطه وجود چشمه‌ها، جریان حیات‌بخش آب در این تنگه وجود دارد. این منطقه در شمال دزفول واقع شده است، در نهایت به دریاچه شهیون می‌رسد و یکی از است.

آدرس: جاده شهیون، روستای بیشه بزان، مسیر پیاده‌روی منتهی کول خرسان

دره توبیرون

اگر می‌خواهید طبیعتی خنک و منحصربه‌فرد را در جغرافیای جنوبی دزفول تجربه کنید، باید به بخش سردشت در شمال شرق آن و دره توبیرون بروید. دره توبیرون با هوای خنک کوهستانی و جریان کم‌عمق آب، دمایی بسیار پایین‌تر از دزفول دارد و یکی از جاذبه‌های طبیعی مهم برای روز‌های گرم سال است. زیبایی این دره با وجود درختان و خزه‌های سرسبز و پیاده‌روی در جریان لطیف آب در ذهنتان ثبت خواهد شد. از خنکای این دره و حال خوب آن به‌عنوان یکی از لذت ببرید.

آدرس: جاده دزفول به سردشت، مسیر پیاده‌روی منتهی دره توبیرون

۲. شوشتر

شهر متمدن و باستانی شوشتر یکی از است که در استان خوزستان واقع شده است. این شهر به سازه‌های آبی خود مشهور است و با تماشای آثار تمدن شهری این منطقه، به هوش مهندسی ایرانیان در گذشته پی خواهیم برد. ماجراجویی در پایتخت سازه‌های آبی جهان می‌تواند بهاری لذت‌بخش برایتان بسازد.

سازه‌های آبی شوشتر

، مارکوپولو در مسیر خلیج فارس

سازه‌های آبی شوشتر نشانگر هوش مهندسی ایرانیان در آب‌رسانی شهری است و مهم‌ترین آثار تاریخی و باستانیان ایران از زمان هخامنشیان تا ساسانیان محسوب می‌شود. این شاهکار مهندسی و باستانی ایران در فهرست میراث یونسکو ثبت شده است و از نقاط قوت گردشگری در شوشتر محسوب می‌شود. سازه‌های آبی شوشتر، حاصل نظم و پیسوستگی، پل‌ها، بندها، آسیاب‌ها، آبشار‌ها و تونل‌ها برای آب‌رسانی در شهر باستانی شوشتر بوده است.

بدون شک قلم در توصیف شکوه این سازه باستانی و مهندسی ایرانی ناتوان است و تنها چشم قادر به درک قدمت تمدن شهرنشینی در شوشتر خواهد بود. پس حتما این سازه‌های آبی را در فهرست و روز‌های نوروز قرار دهید تا بیشتر از تاریخ پر رمز و راز این سرزمین بدانید.

آدرس: میدان ۱۵ خرداد، خیابان شریعتی

قلعه سلاسل شوشتر

قلعه سلاسل شوشتر از بنا‌های تاریخی و به جامانده از زمان هخامنشی است. حیاط، آشپزخانه، سربازخانه، شبستان، حمام و… از بخش‌های اصلی این قلعه بزرگ بوده که امروزه قسمت‌های کمی از آن‌ها باقی‌مانده است.

آدرس: ساحل رود کارون، نزدیک پل آزادگان و مسجد مستوفی

مسجد جامع شوشتر

مسجد جامع شوشتر از قدیمی‌ترین مساجد ایران است که مهم‌ترین ویژگی معماری آن، ستون‌های قطور و سقف گنبدی آن است. گفته می‌شود که این بنای ساخته شده از سنگ و آجر، مربوط دوران امام حسن عسگری است.

آدرس: میدان پاسداران، بلوار علامه شیخ شوشتری، خیابان مسجد جامع

۳. شوش

اگر شیفته ماجراجویی در بنا‌های تاریخی و باستانی ایران هستید، باید سری به شوش در جنوب ایران و در استان خوزستان بزنید. گفته می‌شود که قدمت پیدایش آن ۴ هزار سال پیش از میلاد تخمین زده شده است. در این شهر بنا‌هایی رازآلودی خواهید دید که حس کنجکاوی شما را تقویت می‌کند.

زیگورات چغازنبیل

، مارکوپولو در مسیر خلیج فارس

زیگورات چغازنبیل یکی دیگر از بنا‌های تاریخی ارزشمند در شوش است که از دوران عیلامی به یادگار مانده است. این عبادتگاه در فهرست میراث بونسکو ثبت شده است و نشانی از تمدن دوره عیلامی است. این بنای هرمی‌شکل طبقه به طبقه از مساحتش کم می‌شود و همه این طبقات از کف زمین ساخته شده و هیچ کدام روی هم قرار نگرفته‌اند. در این بنای باستانی قدیمی‌ترین تصفیه‌خانه جهان برای آب‌رسانی واقع شده است و این تصفیه خانه از آب رود کرخه تغذیه می‌شده است.

آدرس: بزرگراه اهواز به شوش، فرعی قبل از شهر شاوور، بعد از روستای شیخ علی اصغر، روستای خماط

آرامگاه دانیال نبی

، مارکوپولو در مسیر خلیج فارس

گنبد دندانه‌ای و مخروطی شهر آرامگاه دانیال نبی، نمادی از معماری منحصربه‌فرد شهر باستانی شوش است. آرامگاه دانیال نبی از مراکز مذهبی ثبت شده در فهرست آثار ملی ایران است و طراحی آن شامل سردر و حیاط، سازه اصلی، گنبد مخروطی و بقعه است.

آدرس: خیابان امام خمینی، خیابان کاشانی، روبه‌روی قلعه شوش، ساحل شرقی رودخانه شاوور

قلعه شوش

در حوالی آرامگاه دانیال نبی، قلعه‌ای تاریخی و ذوزنقه‌شکلی وجود دارد که توسط باشناس فرانسوی به‌نام «ژاک دمورگان» ساخته شده است. این قلعه اقامتگاه سایر باستان‌شناسان در شوش بوده است و با استفاده از آجر‌های به جامانده از تخریب قسمتی از کاخ آپادانای شوش و چغازنبیل، با طرحی از معماری قرون وسطایی بنا شده است.

آدرس: خیابان طالقانی، نزدیک به موزه شوش

موزه شوش

موزه شوش مملو از آثار تاریخی به‌دست آمده از کاوش‌های این شهر باستانی است که در نزدیکی قلعه شوش و تپه باستانی «آکروپل» واقع شده است. بسیاری از آثار کشف شده این تپه باستانی را می‌توانید در موزه شوش ببینید.‌ای موزه چهار سالن اصلی دارد که به آثار تاریخی دوران پیش از تاریخ، عیلامی، هخامنشی، اشکانی و دوران اسلامی می‌پردازد.

آدرس: خیابان امام خمینی، نزدیک به تپه باستانی آکروپل

۴. اهواز

اهواز از شهر‌های خونگرم جنوب است و حال‌وهوای آن در آغاز سال نو و روز‌های بهار، برای هر مسافری دل‌چسب خواهد بود. اهواز یا همان شهر پل‌های ایران را می‌توانید در لیست قرار بدهید و تعطیلات سال نو را با سفری فراموش‌نشدنی در خاک استان خوزستان سپری کنید. در ادامه به جا‌های دیدنی اهواز می‌رویم و از پتانسیل گردشگری این شهر تاریخی و اصیل برایتان می‌گوییم.

مهم‌ترین پل‌های اهواز

، مارکوپولو در مسیر خلیج فارس

پل سفید مثل نگینی در میان سازه‌های شهر اهواز می‌درخشد و از ویژگی‌های جذاب آن نورپردازی در شب است. این پل هلالی ۸۰ سال قدمت دارد و از شرق تا غرب کارون کشیده شده است.

پل سیاه از دیگر جاذبه‌های اهواز روی جریان کارون است که با شروع راه‌اندازی راه‌آهن ساخته شد و مسیر رفت‌وآمد قطار‌ها از روی رود کارون محسوب می‌شود.

پل طبیعت اهواز مسیر ارتباطی دو پارک زیبا و توریستی شهر یعنی «لاله» و «پارک ساحلی» است. این پل با نام «کیانپارس» هم شناخته می‌شود و ۵۰۰ متر طول دارد. یکی از لذت‌های اهوازگردی، پیاده‌روی یا نشستن روی نیمکت‌های پل طبیعت و تماشای دورنمای اهواز، یکی از محبوب‌ترین است.

آدرس: بلوار ساحلی، بستر رود کارون

رود کارون

در میان ، اهواز و رود کارونش را از قلم نیندازید. بدون شک یکی از جاذبه‌های اصلی اهواز، این رود همیشه پرخروش است که از میان شهر می‌گذرد و نبض زندگی را احیا می‌کند. ارتفاعات زردکوه بختیاری و جریان رود‌های چهارمحال و بختیاری از منابع تغذیه اصلی رود کارون است. این رود از گذشته تا امروز، پاتوق اهوازی‌ها برای شب‌نشینی در این سرزمین جنوبی بوده است و در بسیاری از روز‌های تاریخی تلخ و شیرین ایران، رود کارون سهیم بوده است.

آدرس: بلوار ساحلی

آبشار مصنوعی اهواز

، مارکوپولو در مسیر خلیج فارس

اهوازگردی بدون لذت وقت‌گذارنی در حاشیه آبشار مصنوعی اهواز که در واقع پل هفتم این شهر است، کامل نخواهد شد. این آبشار از بزرگ‌ترین آبشار‌های مصنوعی خاورمیانه است و نورپردازی رنگارنگ و جذاب آن شب‌های اهواز را خواستنی‌تر کرده است.

آدرس: بلوار ساحلی، پارک ساحلی

کاروانسرای معین التجار

کاروانسرای معین التجار از جاذبه‌های تاریخی اهواز است که از زمان قاجار تا به امروز، روبه‌روی رود کارون جا خوش کرده است. تاجر جنوبی اهل اهواز، این بنا را سازگار با اقلیم گرم شهر ساخته است.

آدرس: ساحل شرقی رود کارون، نرسیده به میدان شهدا

خانه ماپار

عمارت آجری ماپار از بنا‌های قدیمی اهواز است که در زمان پهلوی اول ساخته شده است. این بنا با معماری جذاب ایرانی، در‌های چوبی و شیشه‌های رنگی شما را محو زیبایی خود می‌کند. مساحت خانه ماپار در حدود ۵۰۰ متر است و در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. طعم یک غذای لذیذ جنوبی را در رستوران این مجموعه از دست ندهید.

آدرس: خیابان خوانساری جنوبی، بین خیابان شهید جهانیان و خیابان کافی

کلیسای سورت مسروپ

، مارکوپولو در مسیر خلیج فارس

کلیسای کوچک سورت مسروپ با نمایی سفیدرنگ از زمان پهلوی در اهواز واقع شده است. این بنای مذهبی توسط یکی از کارمندان ارمنی شرکت نفت به نام «ترداد داویدیان» در خیابان شهید مصطفایی امروز ساخته شده است.

آدرس: خیابان شهید مصطفایی، ابتدای خیابان موسوی

آرامگاه علی‌بن مهزیار اهوازی

بقعه مهزیار اهوازی از یاران امام رضا (ع)، یکی از بنا‌های مهم مذهبی در اهواز است. علی‌بن مهزیار با تغییر دین خود از مسیحیت به اسلام، مسجدی در شهر ساخت و بعد از مرگش این مسجد به آرامگاه این عالم دینی تبدیل شد و این مکان مذهبی و تاریخی، تا امروز تقدس خاصی در بین اهالی اهواز داشته است.

آدرس: ساحل شرقی کارون، خیابان نهج البلاغه